دانلود مبانی نظری و پیشینه پژوهش شادکامی

مبانی نظری و پیشینه پژوهش شادکامی

مبانی نظری و پیشینه پژوهش شادکامی در 26 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

مشخصات فایل

تعداد صفحات 26
حجم 0 کیلوبایت
فرمت فایل اصلی doc
دسته بندی پیشینه متغیر های روانشناسی

توضیحات کامل

مبانی نظری و پیشینه پژوهش شادکامی در 26 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

توضیحات: فصل دوم

  • همرا با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو
  • توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
  • پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
  • رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
  • منبع :                           دارد (به شیوه APA)
  • نوع فایل:                      WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

 

قسمتی از مبانی نظری متغیر:

سلامتی مفهومی چند بعدی است که علاوه بر عدم وجود بیماری، به وجود شادکامی در زندگی نیز اشاره دارد. امروزه این بعد از سلامت یعنی وجود جنبه های مثبت آن در زندگی، توسط روانشناسان و متخصصان بهداشت روانی نادیده گرفته می شود. همچنین، الگوهای سلامت و یا ابزارهای اندازه گیری آن، بیشتر بر بعد منفی سلامت تأکید دارند تا بعد مثبت آن، به نحوی که سلامت را با مشکلات بدنی آن مثل احساس درد و خستگی، مشکلات روانی از جمله اضطراب و افسردگی، و مشکلات اجتماعی آن همچون مشکلات زناشویی و یا ناتوانی در ایفای نقش های اجتماعی، معرفی می کنند(پورسردار، سنگری، عباسپور و آلبوکردی، 1391).

خطیب به نقل از ارسطو شادكامی را در خوب بودن، نیكی كردن و زندگی در سایه آن می دانست (خطیب، 2012). در عصر جدید و همزمان با گسترش روانشناسی سلامت و روانشناسی مثبت، نگرش تک عاملی و صرفاً پزشکی نسبت به اختلالات روانی جای خود را به دیدگاه چند بعدی و به سبب آن، در نظر گرفتن عوامل دیگری چون سبک زندگی معیوب و کیفیت پایین زندگی داده است؛ در نتیجه لازم است برای درمان، به اصلاح و تغییر در کیفیت زندگی و افزایش توانمندی های افراد در ایجاد بهزیستی تمرکز کرد (سلیگمن و سیگزنت میهالی، 2000).

   شادکامی مفهوم پیچیده ای است که در طول تاریخ توسط فلاسفه و اندیشمندان زیادی به آن پرداخته شده است. روان شناسی دیگر تنها به بیماری های روانی و ذهنی نمی پردازد (آرین، 2004). در حقیقت، هدف اصلی سلامت روان، کمک به افراد در زندگی شاد تر و همچنین تشخیص و پیشگیری از اختلالات رفتاری، هیجانی، روانشناختی و شخصیتی است. در همین راستا، وظیفه خطیر دولتمندان، آن است که به منظور ایجاد جامعه ای سالم، از اختلالات روانی جلوگیری کنند. در نتیجه، هر جامعه ای که به دنبال شادکامی است می بایست به طور جدی جنبه های شادی و عوامل تقویت کننده آن را در نظر بگیرد (اسماعیلی فر، شیخی و جعفرپور، 2013). اهمیت بررسی مفهوم شادکامی به حدی است که حتی نظریه پردازانی چون سلیگمن که در حیطه افسردگی مطالعه می کنند بر این باورند که به جای تمرکز صرف به افسردگی، بهتر است به شادی و شادکامی پرداخته شود. Health Psychology

 Positive Psychology

 Seligman

 Csikszentmihalyi

 Arian

 Smaeeli Far

 Sheikhi

 Jafar Pour


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *